Home Aktuality Novinky Alej roku 2018? Náhledy do minulosti.

Alej roku 2018? Náhledy do minulosti.

Proč ten otazník? Protože umístění Benešova v anketě je jenom na vás, na hlasujících! Předem vám všem i těm, co již odhlasovali, šíří a dokonce i sdílejí výzvu k hlasování pro Lípy města Benešova, srdečně děkujeme!
Rádi bychom upozornili, že soutěž Alej roku 2018 není “s hvězdičkou”! Její pravidla totiž nekladou žádná omezení věku hlasujících. Tudíž na rozdíl od jakýchkoli “politických” voleb, kdy v ČR je věková hranice 18 let, zde žádný minimální věk “voliče” není stanoven! Proto v soutěži mohou hlasovat i všichni náctiletí, kteří lípám fandí, koneckonců i děti pod 15 let, chtějí-li vyjádřit svůj názor. Pokud tedy mají vlastní e-mailovou schránku a rodiče jim to nezakázali. ;-)
A je to tak dobře, jelikož naše lípy tu rostou nejen pro nás dospělé, ale především pro tyto děti a jejich budoucí děti, třeba i pro děti jejich dětí! Je to vlastně v zájmu jejich budoucnosti, tedy nejen těch lip samotných. :-) Všechny tyto případné nejmladší hlasující, jakož i jejich rodiče, učitele a blízké prosíme o zvážení vyjádření postoje hlasováním v Aleji roku 2018!

Kdo z vás si tedy vybere naše lípy, může je volit zde:

https://www.alejroku.cz/2018/oval-lip-na-masarykove-namesti-v-benesove

Pro ilustraci přikládáme pár dokumentárních historických snímků z archivu, jimiž bychom vás rádi potěšili a oživili váš zájem, případně i vzpomínky.

 

Místostarosta Ing. Jiří Jandač stojí v maďarské velkoškolce před mohutnými Benešovem objednávanými lípami pro představu o jejich velikosti. (Zdroj: rodinný archiv p. J. Jandače, zhruba 1995)

Masarykovo náměstí s mladými bujnými lípami v odpoledním světle zachytil zhruba v roce 2011 p. Tomáš Podhola pro městskou propagaci (Zdroj: Benešov – nejen město v podzámčí, vydalo Město Benešov 2013, titulní obálka knihy)

 

Snímek dopoledního Masarykova náměstí patrně ještě před rokem 2011, autor neuveden (Zdroj: Benešov na přelomu milenia, vydalo Město Benešov 2013, str. 24)

Ošetření lip na náměstí udržovacím (výchovným a zdravotním) řezem v roce 2006 (Zdroj: archiv Igora Chromého, dokumentace ošetření 2006)

Zajímavý pozapomenutý záběr dříve proslulého fotografa Ericha Einhorna ze střechy kostela, zachycující původní lípy na náměstí ve věkovém stadiu, kterému se nové mladé lípy v roce 2018 teprve pomalu blíží. Tehdejší stromy nebyly tak geneticky vyrovnané a nedostalo se jim takové odborné péče, jakou dokážeme poskytnout dnes, proto byla vyrovnanost tehdejší aleje poněkud horší.Přesto lípy jak funkci estetickou, tak i účel útočiště před povětrnostními podmínkami, zjevně plnily. Zástin pod korunami je na snímku pěkně vidět. (Zdroj: černobílá pohlednice s názvem “BENEŠOV Vítězné náměstí”, Nakladatelství Orbis, foto E. Einhorn, odhadem 60. léta).

 

 


Mohlo by Vás zajímat