Home Aktuality Novinky Alej roku 2018 – výsledky potěšily

Alej roku 2018 – výsledky potěšily

Alej roku 2018 – děkujeme občanům!

Sedmého dne po ukončení hlasování v anketě Alej roku 2018 byly po kontrole regulérnosti zveřejněny konečné výsledky. Velké uznání patří pořadatelům za organizaci soutěže a zejména za podrobné vyhodnocení umístění, jež bylo letos zveřejněno poprvé.
Celostátním vítězem se stala sokolovská Alej přátelství na jezeře Medard, což je pochopitelné, jelikož se jednalo o příkladný počin, skvěle medializovaný a široce občansky i oficiálně podpořený. Každý jednotlivý čerstvě vysazený strom (z celkového počtu 100 dubů) má svou sponzorskou rodinu, slavnostní výsadba moderovaná Markem Ebenem proběhla na pozemcích uhelné společnosti za jejího partnerství. Poklepání na pamětní kámen se zúčastnil ministr ŽP Richard Brabec i emeritní biskup plzeňský František Radkovský, navíc akci spolupořádal Rotary Club, legendární dobročinná organizace s mezinárodním věhlasem. Přesto stromořadí o “zlato” v celorepublikové anketě soupeřilo poměrně natěsno, konkrétně s nám blízkou táborskou Klokotskou alejí.
Konkurence v letošním ročníku ankety byla nevídaná, nominováno bylo rekordních 92 alejí a počty hlasů byly rovněž oproti minulým ročníkům celkově největší. Na nebývalém boomu soutěže se pravděpodobně podepsalo i sté výročí vzniku naší republiky, kdy se vzedmula velká vlna zájmu o jubilejní stromy (Stromy a Aleje republiky a svobody).
Lípy města Benešova tak skončily v anketě Alej roku 2018 na sedmém místě. Naší aleji poslali její webově aktivní příznivci celkem 381 hlasů. Pro zajímavost je namístě s trochou lítosti upozornit, že tento počet hlasů by v předcházejícím ročníku s přehledem stačil na celostátní druhé místo.I tak je možno s jistou hrdostí napsat, že letos jsme stříbro přece jen získali, a to aspoň v regionálním měřítku. Přestože se tento titul formálně nevyhlašuje a neuděluje, můžeme díky podrobným výsledkům zveřejněným Arnikou s radostí prohlásit, že Lípy města Benešova skončily na druhém místě ve Středočeském kraji – tedy něco jako stříbrem ověnčená krajská Alej roku 2018!

Výsledky ankety k nahlédnutí zde: https://alejroku.cz/2018/vysledky-2018
I to je velký úspěch! Občané města a okolí, jakož i vzdálenější příznivci dali tak zřetelně najevo svůj postoj k již dlouholeté organické součásti, “kostře” našeho náměstí. Díky anketě a hlavně aktivitě občanů se tak “Lípy města Benešova” se ctí postavily znění zadání projektu “Náměstí města Benešova”, které tyto stromy tlačilo “někam pryč”, stranou.
Váha kladného vztahu k našim lípám byla tak potvrzena nejen prostřednictvím zastupitelské demokracie v komunálních volbách, ale i nepolitickým hlasováním, tedy v rámci tzv. participativní demokracie.

Regulérním, sportovním a důstojným způsobem zazněl pádný příspěvek do diskuze o centru města Benešova.

Děkujeme hlasujícím občanům a blahopřejeme Benešovu!

Igor Chromý


Mohlo by Vás zajímat