Děkujeme upřímně všem, co již odhlasovali a šíří oslovení k hlasování v anketě Alej roku 2018. S končícím rokem často bilancujeme, co se během minulých 12 měsíců odehrálo, tak si v tuto chvíli ještě jednou zrekapitulujme letošní lipovou anabázi.
Byla vyhlášena a vyhodnocena takřka předvolební architektonická soutěž s názvem “Náměstí města Benešova”, která byla vyvrcholením zřetelné snahy vedení města 2016-2018 o jakousi razantní změnu centra. Poté proběhla volební kampaň, při níž Volba pro Benešov díky voličům uspěla nad veškerá očekávání, tudíž může nebo spíš musí splnit své předvolební sliby, nebo pro to aspoň udělat maximum. Jedním z těchto závazků bylo respektování a zachování stávající lipové výsadby na Masarykově náměstí. Náš postoj je veskrze jednoznačný, ale jsme bohužel – podobně jako v mnoha jiných případech – značně dotčeni jednáním předchozích lídrů radnice, které se projevilo ještě na schůzi přesluhující Rady města BN dne 17.10.2018.
Proto jsme také lípy přihlásili do ankety Alej roku 2018. Jde o to, což si možná ne každý uvědomuje, že provedená architektonická soutěž významně dlouhodobě zavazuje vyhlašovatele (zde tedy Město Benešov) velice zjednodušeně řečeno “k zadání projektové dokumentace vítězi soutěže”, za definovaných podmínek “nedohody” pak jedině autorovi návrhu na druhém a obdobně pak následně na třetím místě, jak je vyhodnotila porota veřejné soutěže. Tato povinnost je dlouhodobá, její trvání je obecně limitováno snad pouze změnami legislativy apod. Znamená to, že nelze provést “nic zásadního” v rámci řešení daného předmětu (tedy zde centra BN) jinak, než podle vítězného (potažmo 2. či 3.) návrhu.
Ano, takové pochybné dědictví nám bylo předáno. Lze to chápat tak, že zřejmě jedinou cestou, jak z toho ven, je jednání o “vyvázání se” s pořadatelem soutěže, potažmo s jejími vítězi, nebo snad problematická dohoda o větší změně návrhu. Je nasnadě, že naším hlavním důvodem je nesouhlas se soutěžním zadáním, netoliko se způsobem, natož s kvalitou jeho řešení. Kromě pouhé nečinnosti je to rovněž zřejmě jediná možnost, jak ubránit stromořadí na náměstí.
Občanská podpora, třeba i hlasováním v anketě Alej roku 2018 je proto stále důležitá a potřebná! Hlasovat pro naše stromořadí je ještě několik dnů možné zde:
https://www.alejroku.cz/…/oval-lip-na-masarykove-namesti-v-…
Připomeňme tedy pro letošek naposledy, že lípy jsou pouze necelých 30 let staré. Velikosti, pro kterou se sázely, se sotva blíží. Tu si ne každý zcela jasně dovede představit, i když je možno ji vizualizovat, nakreslit, ale v tomto případě máme ještě jednu zajímavou možnost, a to připomenutí historickými snímky lip předchozích. Toto cenné svědectví bylo zachyceno profesionálními fotografy na pohlednicích z dávno již minulých desetiletí. Ukazuje tak lipový ovál a jednotlivé stromy v rozměrech, jakých se ty současné naše lípy teprve mají dočkat. Odtud ona nadsázka v titulku – pohledem na přiložené skeny krásných fotografií z černobílých pohlednic i přes dnes odlišný stavební stav a podobu budov a jinou úpravu ploch si lze nejlépe v širším kontextu představit, jak zhruba budou časem naše lípy vypadat, ba dokonce by na tom s patřičnou údržbou měly být ještě o poznání lépe než jejich předchůdkyně. Tedy pokud je pro budoucnost uhájíme. A tomu může pomoci i Vaše volba pro lípy hlasováním v Aleji roku 2018, které stále ještě do 4.1.2019 probíhá!
Děkujeme a přejeme krásný nový rok 2019!
Za VPB Igor Chromý
P.S. Jak je zmíněno v textu, pro ilustraci přikládáme fotografie z novodobé historie, datovány jsou vesměs podle kódování tisku pohlednic, snímek tudíž mohl být pořízen i o něco dříve.