Dnes je sváteční den. Média jsou jej plná. Je připomínkou dvou tragických událostí, způsobených totalitními režimy, tedy nacistickým a komunistickým. Ta prvá, která se odehrála v roce 1939, tedy potlačení demonstrace proti německé okupaci po smrti zavražděného MUC. Jana Opletala a následná vlna zatýkání, poprav a deportací do lágrů, vedla ještě za 2. sv. války k vyhlášení Mezinárodního dne studentstva.
Tento den však dnes zároveň na základě rozhodnutí našeho parlamentu oficiálně oslavujeme jako Den boje za svobodu a demokracii. Má být též připomínkou té druhé události, která se zopakovala o 50 let později za režimu komunistického, opět v Praze. Ke smrti tehdy díky Bohu patrně nedošlo, demonstrativní potlačení demonstrace studentů si však s násilím německých okupantů v mnohém nezadalo. Pietní poklidný průvod studentů se svíčkami v rukou byl ozbrojenými jednotkami Veřejné bezpečnosti nasměrován na Národní třídu. Zatímco při předcházející demonstracích, jichž bylo v osmičkovém i v následujícím roce 1989 plno, většinou demonstranty především rozháněli, zatýkali, dokonce i odváželi daleko za Prahu do lesů, dne 17.11. byl zvolen jiný přístup. Dva kordony uniforem, tedy “těžkooděnců” VB a speciální jednotky rudých baretů včetně kolaborujících estébáků v civilu spolu s obrněnými transportéry sevřely v zúžené části ulice demonstrující do lisu. Z něj se dalo dostat pryč většinou jedině “uličkou hanby”, kde byli lidé, kteří byli vyzýváni k rozchodu, zmláceni obušky, někteří i zatčeni a odvezeni k výslechům.
Jelikož ale akce připomínky Jana Opletala s názvem “Vemte si s sebou květinu!” byla pořádána nejen nezávislými iniciativami, ale i Socialistickým svazem mládeže, došlo k tomu, že na demonstraci byly zmláceni i synové a dcery aktivních komunistů. To byl nepochybně jeden z několika faktorů, který přispěl k tomu, že onen masakr na Národní vzbudil velkou pozornost a odstartoval velkou společenskou změnu z totality směrem k demokracii. Ovšem nejprve dík hercům, pak s přispěním výjezdů studentů a divadelníků do všech regionů díky valné většině občanů po celém státě včetně dělníků.
Jak zaznělo v úvodu, média jsou podobných informací dnes plná. My vzpomínáme a slavíme také, proto bychom Vás rádi upozornili na Seznam Zprávy, které se v minulých měsících i v minulých dnech osvědčily jako strážní pes demokracie. Dnes od časného rána přenášejí dění v Praze:
Igor Chromý