Home Aktuality Novinky Studenti vs. svoboda a demokracie

Studenti vs. svoboda a demokracie

Dnes slavíme. Slavíme velký den. Mezinárodní den studentstva proto, že před 80 lety došlo k brutálnímu potlačení studentských nepokojů následujících po výročí republiky nacisty. V té době padl MUDr. in memoriam Jan Opletal a pekařský dělník Václav Sedláček, popraveno bylo 9 studentů. Na svobodu si náš národ ale ještě musel dlouho počkat, přičemž demokracie, která po šesti válečných letech přišla, byla jen neúplná a dočasná.

Den boje za svobodu a demokracii slavíme také proto, že před 30 lety komunistický režim krvavě potlačil výroční studentskou manifestaci, pročež následně vypukla okupační stávka, k níž se připojila většina občanstva stávkou generální, začala tedy revoluce, a byla tím posléze svržena totalita – dosáhli jsme svobody a demokracie.

Dnes slavíme. Několik set tisíc z nás politicko-společensky aktivně už včera, všichni pak dnes, při výročí 17. listopadu. Naoko, napůl utajeně nebo i nestydatě veřejně slaví bohužel i ti, proti nimž se před 30 lety náš národ postavil.

Je však rozdíl mezi stávkováním v totalitách a stávkováním v prostředí, kde panuje svoboda a demokracie. Jedním ze základních lidských práv je právo na stávku, které však bývá zaručeno jen ve vyspělých společnostech, řekněme.

I v současnosti se stávkuje. Stávkují dnes dokonce i naši studenti, a to posluchači samotné Univerzity Karlovy. Prý jim vadí rektor Zima a taky je trápí klima. Budiž.

Klima je jedním z nejkomplikovanějších jevů a klimatologie je natolik zapeklitá, že ani sami její znalci se neshodnou vždy a zcela. Přitom se dnes z klimatických procesů dělá politikum. Přestože znalost klimatologie vyžaduje zvládnutí několika vědních disciplin a léta vzdělání i praxe, je
dnes mediální a společenský prostor zahlcen těmi, kteří se ke klimatu vyjadřují. Ano, i to je důsledkem svobody.

Dnes slavíme. Ani při svobodných úvahách o tom, jaký vliv skutečně má člověk na klima a jak bychom jej mohli nebo měli omezovat, však nezapomínejme na to, že je stále spousta míst na naší planetě, kde svobodu a demokracii nemají nebo je značně omezena. Jakkoli máme dnes plné a neomezované právo
slavit, nesmíme přitom zapomenout na jiné vysokoškoláky, a to na dnešní studenty v Hongkongu. Ti v minulých měsících, týdnech a dnech drželi v ruce vlajky odporu místního obyvatelstva proti čínské komunistické nadvládě. Nic podobného jsme tady ani v roce 1939 ani 1989 nezažili – jejich univerzity
byly nejen ohnisky a základnami dnes už šestiměsíčních protivládních protestů, ale v posledních dnech se stal kampus tamní polytechniky jakousi bojovou pevností, kterou bránila stovka studentských aktivistů proti obležení policií. Oběťmi z řad studentů jsou i mrtví a zranění. V uplynulých hodinách proběhla médii zpráva, že studenti blokádu univerzity ukončili – aktuální dovětek však praví, že část školních objektů  stále ještě brání protivládní aktivisté.

Držme svobodě v Hongkongu palce

Igor Chromý


Mohlo by Vás zajímat