V těchto dnech uplyne 60 let od tibetského národního povstání proti čínské okupaci. Při té příležitosti si dovolíme malou exkurzi mimo komunální politiku a místní problematiku.
Na protest proti útlaku a na podporu základních práv a svobod Tibeťanů se vždy při výročí dne 10. března pořádá již řadu let mezinárodní kampaň Vlajka pro Tibet, která je určena především pro radnice a školy. Jde při ní nejen o Tibeťany, ale symbolicky o všechny lidi nebo menšiny pod podobným útlakem.
Město Benešov se letos po jistém výpadku v minulých ročnících k akci opětovně připojilo, tudíž národní vlajka Tibetu zavlaje i na naší radnici. Nejen, že se vzhledem k významnému výročí v letošním roce připojil k akci rekordní počet radnic v ČR, ale primátor hl.m. Prahy přijal dokonce tibetského exilového premiéra. Podrobný článek k Vlajce pro Tibet v Benešově byl publikován jak v únorových v radničních listech, tak i na webu a FB města BN.
https://www.benesov-city.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=219&id=72591
My si na našich stránkách dovolíme ještě přiložit pro ilustraci několik původních fotografií z blízkosti hranic Tibetu, z Himálají. Nejpočetnější skupina nejvyšších hor světa se totiž nachází přímo na hranici, nebo poblíž pomezí Nepálu a území Tibetu (dnes součást Číny). Nahlédněme tedy z jižní (tedy té svobodné) strany na některé vrcholky střechy světa, která lemuje a vymezuje území Tibetu. Snímky jsou poskytnuty z archivu Igora Chromého z let 2002 a 1999.
1) Nelze začít jinak – takže nejvyšší hora světa, zvaná v tibetštině Džomolangma (Matka světa), v nepálštině Sagarmatha (Tvář nebes), nám známá pod návem Mount Everest (8848 m.n.m.). Na záběru je to ten zdánlivě nižší vrcholek nalevo. Napravo je Nuptse (7861 m) a vpředu je Everest částečně zakryt dalším osmitisícovým kolosem, zvaným Lhotse (8516 m). Everest je přímo na hranici Tibetu a Nepálu. (Archiv ICh 2002)
2) Pod Mt. Everestem – v popředí vesnička Gorak Shep ve výšce 5130 m, sezónně obydlená a užívaná pouze pro trekery a horolezecké výpravy jako lodž (ubytování a stravování). U ní vyschlé jezero a pahorek Kalapatar, z nějž pochází většina trekerských snímků Mt. Everestu. V pozadí se tyčí zejména mezi českými horolezci velice populární vrchol Pumori. Jeho název znamená “Neprovdaná dcera”, jinak se hoře též přezdívá “Dcera Everestu”, vrchol ční do výšky “pouhých” 7161 m, nachází se na hranici Tibetu a Nepálu. (Archiv ICh 2002)
3) Velkolepý pohled na Lhotse (8156 m) i s vedlejším vrcholem Lhotse Shar (8383 m), v pravém dolním rohu záběru je patrná část ledopádu Khumbu. Lhotse je na hranici Tibetu a Nepálu. (Archiv ICh 2002)
4) Himálajský buddhistický klášter Tengboche nedaleko tibetských hranic na území Nepálu, oblast Khumbu, nedaleko Mt. Everestu. Je sice sezónně zatížený turistikou a zdaleka ne tak velkolepý jako historicky známé tibetské kláštery, ale oproti nim zcela svobodný. (Archiv ICh 2002)
5) Pohled na jednu z nejkrásnějších hor, nižší, ale velmi majestátní Ama Dablam přes siluetu buddhistického čhortenu (stúpy) podobného těm tibetským. Matka s perlovým náhrdelníkem, jak by zněl překlad, je jen několik km od tibetské hranice, v Nepálu. (Archiv ICh 2002)
6) Vzpomínkový záběr autora u jezera poblíž osady Gokyo, kde horizont tvoří masiv “nejsnazší” osmitisícovky s názvem Cho Oyu (Tyrkysová bohyně), přibližně 8200 m.n.m. – o přesné výšce se vedou spory. Vrchol hory opět protíná hranice Tibetu a Nepálu.(Archiv ICh 2002)
Poblíž Čo Oju leží velmi náročný průsmyk Nangpa La ve výšce více než 5800 m, který je jednou z mála krajně obtížných cest, jakými mohou Tibeťané prchnout ze své země. Kvůli nenápadnosti se však mnohdy nemohou vybavit patřičným oděvem a výstrojí, tudíž je přechod sedla i pro rozené horaly často doslova martyrium, nebo dokonce kalvárie. Při náročném výstupu po nich totiž navíc jdou jako psi čínští ozbrojenci, což lze snadno doložit přinejmenším jedním “západním” svědectvím i s obrazovým záznamem od horolezců, vystupujících právě na Čo Oju 30.9.2006. Čínští pohraničníci pronásledovali toho dne skupinu sedmi desítek přes sedlo prchajícíchTibeťanů a spustili do nich palbu – jak jinak, než do zad, což vlastně známe i z historie “naší” železné opony. Zavražděno bylo 7 poutníků, z toho jedna mniška a jeden chlapec. Na svobodě v Nepálu bylo shledáno 43 osob, o zbytku uprchlíků se nic neví. Realita je i dnes leckdy taková, že rodiče, kteří zůstávají s většinou rodiny v okupovaném Tibetu, své chlapce posílají s takovými výpravami za svobodou, kdy konečným cílem malých exulantů je např. Dharamsala v Indii, exilové sídlo dalajlamy.
O tomto hrůzném incidentu i o průsmyku se lze dovědět více zde:
https://www.dailymotion.com/video/x2lmkoc
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/tibetane-prchaji-pres-kopce-a-led-za-svobodou.A090128_114038_zahranicni_stf
7) Na závěr, na doplnění ještě snímek impozantní Kančendžengy (8586 m) ze sedla Goecha La. Tibetské jméno hory znamená “Pět pokladnic velkého sněhu”, což souvisí s tím, že hora má 5 vrcholů. Masiv Kančendžengy je na hranici Nepálu a území indického (buddhistického) svazového státu Sikkim, v širším slova smyslu však patří do regionu výrazně ovlivněného Tibetem. Až do poloviny 19. století byla hora považovala za nejvyšší na světě. Její vzdálenost od tibetské hranice činí přibližně 20 km vzdušnou čarou. (Archiv ICh 1999)